Daily Archives: 12 września 2017

Jubileuszowa integracja z minister

Pod honorowym patronatem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka oraz Prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego odbyło się Jubileuszowe XV Spotkanie Seminaryjno-Integracyjne zorganizowane przez Lubuską Organizację Pracodawców w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym „CYSTERS” w Mironicach.

Moderatorem Spotkania Seminaryjno-Integracyjnego w Mironicach był wiceprzewodniczący Zarządu LOP Krzysztof Częstochowski. Gości powitał przewodniczący LOP Henryk M. Woźniak.

– Między jednym a drugim moim spotkaniem z członkami Lubuskiej Organizacji Pracodawców wszystkie dane gospodarcze absolutnie w Polsce się poprawiły – przyznała minister Elżbieta Rafalska, składając na ręce Henryka M. Woźniaka, przewodniczącego LOP podziękowania za zaproszenie na spotkanie. Minister Rafalska omówiła sytuację na polskim rynku pracy. Wymieniła zachodzące na nim dobre zmiany, wyraziła zadowolenie z rekordowo niskiego poziomu bezrobocia, ale poinformowała, że w najbliższym czasie reforma powiatowych urzędów pracy nie nastąpi.

Przewodniczący Henryk M. Woźniak stwierdził, że odkładanie na później tak ważnej reformy budzi niepokój pracodawców: – Tu potrzeba szybkich zmian. Bo Polska znalazła się w takim momencie, że albo otrzyma silne impulsy prorozwojowe, albo nie będzie nadążać za Europą.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak omówił znaczenie współpracy administracji rządowej z pracodawcami. Powiedział, że takie spotkanie jak w Mironicach, organizowane przez LOP, to bardzo ważne i dobre kontakty pracodawców z administracją rządową. – Bo małe i średnie przedsiębiorstwa to sól polskiej gospodarki – podkreślił.

Jako rodowity gorzowianin zadowolenie z udziału w wydarzeniu wyraził wiceprezydent Pracodawców RP Marcin Pawlak. W swoim wystąpieniu omówił rolę i znaczenie Pracodawców w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej w Polsce.

W wydarzeniu uczestniczyło blisko 150 osób. Wśród nich byli: lubuscy parlamentarzyści, rektorzy gorzowskich uczelni, szefowie najważniejszych firm z północnego regionu województwa lubuskiego, województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, oraz goście z Brandenburgii i Saksonii. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych województwa lubuskiego, eksperci życia gospodarczego, członkowie władz organizacji około biznesowych, naukowcy oraz przedstawiciele kultury
i mediów.

Podczas spotkania wyróżniający się członkowie LOP otrzymali: Odznakę Honorową
Za zasługi dla Województwa Lubuskiego, Odznakę Za zasługi dla Miasta Gorzowa oraz przyznawaną już po raz czwarty Nagrodę LOP „Lubuski Przyjazny Pracodawca”.

XV Spotkanie Seminaryjno-Integracyjne tradycyjnie zakończyła wspólna biesiada integracyjna, którą umiliły: Letnia Olimpiada Przedsiębiorców w wybranych konkurencjach …prawie olimpijskich, koncert kapeli regionalnej Lech Serpina „Trio Classic”, wystawa malarstwa Agnieszki Pajer z Niemiec oraz degustacja produktów regionalnych.

ODZNAKA HONOROWA ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

  1. Częstochowski Krzysztof
  2. Jacek Tadeusz
  3. Jarząbek Leszek
  4. Kubzdyl Andrzej
  5. Piosik Stefan
  6. Zyguła Anna

 

ODZNAKA HONOROWA MIASTA GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

  1. Sienkiewicz Tadeusz
  2. Szeligowski Jerzy
  3. Świeszczak Jan

  

Lubuski Przyjazny Pracodawca 2017

 

I Kategoria pracodawca mały:

Statuetka – PUH SANITEX Jan i Elżbieta Zdrzałka, ul. Niemcewicza 5 66-400 Gorzów

Wyróżnienia:

Fabryka Domów PREFADOM Sp. z o.o. , ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów

Centrum Ogrodnicze i Motel Grzegorz Pintal, Oś. Bermudy 24 f Wawrów

 

II Kategoria pracodawca średni:

Statuetka – BROWAR Witnica S.A. , ul. Konopnickiej 1, Witnica

Wyróżnienia:

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe POLDREW Sp. z o.o., ul. Strzelecka 66-542 Zwierzyń

ALGONTEC POLSKA Sp. z o.o., Al. Milenijna 22, 66-470 Kostrzyn n/O

 

III Kategoria duży pracodawca:

Statuetka – Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku , ul. Strzelecka 2, 74-320 Barlinek

Wyróżnienia:

Ślusarstwo Usługowe HAJDUK Sp. z o.o., ul. Strażacka 86/2, 66-400 Gorzów

IMPULS Sp. z o.o. , ul. Podmiejska 17 B, 66-400 Gorzów

 

IV Kategoria  pracodawca samorządowy

Statuetka – Urząd Gminy w Przytocznej, Rokitniańska 4, 66-340 Przytoczna

Wyróżnienia:

Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich, Al. Wolności 48, 66-500 Strzelce Kraj.

Urząd Miasta i Gminy w Drezdenku, ul. Warszawska 1, 66-530 Drezdenko

 

V Kategoria – europracodawca

Statuetka – BIC Frankfurt (Oder) GmbH

Polsko-Niemieckie Spotkanie Regionalne EuRegioNet

 

 8 września br. w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym Cysters w Mironicach odbyło się Polsko-Niemieckie Spotkanie Regionalne Projektu EuRegioNet. Wzięło w nim udział ponad 120 uczestników.

Gości powitał kierownik projektu Józef T. Finster. Moderatorem spotkania był Ryszard Barański wicemarszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego. Uroczystego otwarcia dokonał przewodniczący LOP Henryk M. Woźniak, koordynator projektu EuRegioNet. W spotkaniu udział wzięli partnerzy projektu EuRegioNet: prezes zarządu Heike Gensing i lider projektu Gunnar Pajer z BIC Frankfurt (Oder) GmbH, Rainer Schubert – prezes zarządu CIT GmbH Forst, dyrektor Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” Bożena Buchowicz oraz gospodarze spotkania z LOP.

Uczestnicy Spotkania Regionalnego wysłuchali wystąpienia dra inż. Aleksandra Smoligi z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie nt. „Gospodarowanie a zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych, szkody w środowisku. Inwentaryzacja gatunków obcych i metody postępowania, i zakres prac po ich zdefiniowaniu”. Zagadnienie związane z biologią i zwalczaniem gatunków inwazyjnych występujących we wschodnich Niemczech przybliżyła dr Ewa Meinlschmidt z Saksońskiego Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska i Geologii. Natomiast prezentacji Projektu EuRegioNet dokonał Gunnar Pajer z Business and Innovation Centre we Frankfurcie nad Odrą.

Po pytaniach do prelegentów i krótkiej dyskusji, nastąpiło podpisanie deklaracji przystąpienia do prac związanych z utworzeniem Klastra Zwalczania Roślin Inwazyjnych.

Po przerwie kawowej przybyli na Polsko-Niemieckie Spotkanie Regionalne goście honorowi: minister Elżbieta Rafalska, honorowy partner przedsięwzięcia utworzenia Klastra Zwalczania Roślin Inwazyjnych Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski, oraz Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Romuald Gawlik. Minister Elżbiecie Rafalskiej i Wojewodzie Władysławowi Dajczakowi wręczono materiały informacyjne opracowane na potrzeby projektu EuRegioNet i Klastra Zwalczania Roślin Inwazyjnych.

Pani prezes Heike Gensing z Business and Innovation Centre we Frankfurcie nad Odrą otrzymała z rąk minister Elżbiety Rafalskiej i koordynatora projektu EuRegioNet Henryka M. Woźniaka nagrodę za działalność trans graniczną ufundowaną przez Zarząd Lubuskiej Organizacji Pracodawców.

Po dłuższej przerwie (IMBISS) zainteresowani wyjechali do gminy Santok celem zapoznania się w terenie z problemem jaki stwarza barszcz Sosnowskiego. Kwestię tę przedstawił prowadzący wyjazd studyjny Jan Pastwa, prezes Fundacji „Palący Problem – Heracleum”. Na stosowaną przez Fundację, innowacyjną technologię likwidacji barszczu Sosnowskiego zwróciła uwagę dr E. Meinlschmidt.

Urozmaiceniem Polsko-Niemieckiego Spotkania Regionalnego była wystawa prac artystki z Niemiec p. Agnieszki Pajer.